آرتروز مچ دست یک بیماری دژنراتیو است که مفاصل بین استخوان های کوچکی که مفصل مچ دست را تشکیل می دهند را تحت تاثیر قرار می دهد. این به دلیل “ساییدگی و پارگی” عمومی ایجاد می شود و بنابراین در افراد مسن بیشتر دیده می شود. شکستگی مفصل مچ دست و آسیب به رباط‌ها و غضروف‌های داخل آن می‌تواند احتمال ابتلا به آرتروز را در سنین بالاتر افزایش دهد. فیزیوتراپی می تواند با موفقیت علائم آرتروز مچ دست را درمان کند.

علائم آرتروز مچ دست 

علامت اصلی مرتبط با این بیماری درد در خود مچ دست است. این درد اغلب با فعالیت افزایش می یابد. استئوآرتریت همچنین می تواند باعث تورم مچ، صداهای “ترک خوردن” در هنگام حرکت مچ دست و سفتی مفصل مچ دست شود. علائم دیگر عبارتند از:

  • کاهش دامنه حرکتی
  • ضعف
  • قفل کردن مفصل
  • بی تحرکی

در صورت ابتلا به آرتروز چه کاری باید انجام دهم؟

اگر آرتروز مچ دست خود دارید، باید مطمئن شوید که داروی مناسب را مصرف می کنید (دارو توسط پزشک عمومی شما تجویز می شود) و یک ارزیابی فیزیوتراپی ترتیب دهید. همچنین باید سعی کنید تا حد امکان به حرکت و استفاده از مچ دست خود ادامه دهید.

اگر به آرتروز مچ دست مبتلا هستید، بدترین کاری که می توانید انجام دهید این است که از کمک پزشکی خودداری کنید و به دلیل درد، از مچ دست و دست آسیب دیده خود برای فعالیت های روزمره خودداری کنید. این فقط باعث افزایش سفتی و ضعف عضلانی و در نتیجه درد بیشتر می شود.

استئوآرتریت مچ دست می تواند در سال های بعد رخ دهد. اگر درد مداوم مچ دست را تجربه می‌کنید، با متخصصان ما در مرکز فیزیوتراپی شفامهر در ونک تماس بگیرید.

فیزیوتراپی برای آرتروز مچ دست

درمان غیر جراحی، مانند فیزیوتراپی، معمولاً قبل از اینکه جراحی به عنوان آخرین راه حل در نظر گرفته شود، دنبال می شود. هدف از درمان فیزیوتراپی تسکین درد و بهبود عملکرد مفصل مچ دست است. درد و تورم را می توان از طریق الکتروتراپی و حرکت ملایم تسکین داد. فیزیوتراپیست های ما در مرکز فیزیوتراپی در ونک همچنین یک برنامه ورزشی شخصی را برای کمک به محافظت از مفاصل ملتهب در برابر آسیب بیشتر و تقویت عضلات مناسب اطراف آنها و در عین حال حفظ دامنه حرکت تجویز می کند.

در موارد شدید، اگر فیزیوتراپی نتواند به تسکین علائم بیمار کمک بکند، ممکن است جراحی برای تسکین درد در نظر گرفته شود. این شامل فیوژن مچ دست و تعویض مچ است.

 

کلمات مرتبط :

فیزیوتراپی مچ دست – درمان درد مچ دست با فیزیوتراپی – فیزیوتراپی در ونک – فیزیوتراپی در ملاصدرا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.