آرتریت مچ دست عارضه ای است که با درد و سفتی مچ دست مشخص می شود. مچ دست شما از مفاصل کوچک زیادی تشکیل شده است و التهاب در این نواحی می تواند نشانه ای از آرتریت باشد. آرتریت با از بین بردن غضروف به استخوان های شما حمله می کند و باعث ساییدگی استخوان ها روی یکدیگر می شود.

علائم آرتریت مچ دست 

  • سفتی و سختی
  • ضعف مچ دست که سبب کاهش قدرت دستها در گرفتن اجسام می شود.
  • ورم
  • محدوده حرکتی محدود
  • صداهای کلیک کردن، ترک خوردن یا ساییدن در هنگام حرکت

چهار نوع آرتریت وجود دارد که می تواند مچ را تحت تاثیر قرار دهد:

  • استئوآرتریت (OA): زمانی که غضروف به طور طبیعی فرسوده می شود، در طول زمان ایجاد می شود
  • آرتریت روماتوئید (RA): یک بیماری خود ایمنی است که باعث می شود بدن به بافت های خود حمله کند
  • آرتریت پسوریاتیک: یک بیماری التهابی پوست و مفاصل
  • آرتریت پس از سانحه (PA): پس از آسیب به مچ دست رخ می دهد

افراد مبتلا به آرتریت روماتوئید بیشتر احتمال دارد به آرتریت مبتلا شوند. با گذشت زمان، آرتریت ممکن است خم کردن مچ یا انجام فعالیت های روزانه را سخت کند.

آرتریت مچ دست چه احساسی دارد؟

همه مبتلایان به این بیماری علائم مشابهی ندارند. بروز علائم بستگی به نوع آرتریت و شدت بیماری شما دارد. RA تمایل به ایجاد سفتی طولانی مدت، تورم و قرمزی مفاصل دارد. افراد مبتلا به RA همچنین ممکن است احساس خستگی، ناراحتی عمومی و کمبود اشتها داشته باشند.

در مراحل اولیه، علائم آرتریت می تواند شبیه به سندرم تونل کارپ یا تاندونیت باشد. آرتریت می تواند خطر ابتلا به هر دو بیماری را به دلیل التهاب افزایش دهد.

روشهای درمان

آرتریت درمانی ندارد اما درمان ها می توانند به مدیریت علائم و تسکین درد کمک کنند. همچنین می‌توانید در صورت امکان فعالیت‌هایی را که باعث درد در مچ دست شما می‌شوند، محدود کنید. آتل ممکن است به این امر کمک کند، زیرا استرس فیزیکی را کاهش می دهد و پشتیبانی می کند. می توانید یک آتل سفارشی برای پوشاندن مچ دست و ساعد خود سفارش دهید. اینها به شما امکان می دهند انگشتان خود را تکان دهید.

داروهای ضد التهاب و سایر داروها
داروهای ضد التهابی غیراستروئیدی (NSAIDs) التهاب مفاصل مچ دست را کاهش می دهند. آسپرین و ایبوپروفن هر دو NSAID هستند. همچنین ژل ضد التهابی وجود دارد که عوارض جانبی ممکن است داروهای خوراکی داشته باشد.

تزریقات
اگر علائم شما متوسط ​​یا شدید باشد، پزشک ممکن است به شما تزریق استروئید یا کورتیزون را پیشنهاد دهد. این تزریق ها اثرات ضد التهابی دارند. آنها می توانند باعث تسکین و بهبود علائم آرتریت شوند. اما این اثرات ممکن است موقتی باشند.

فیزیوتراپی در درمان آرتریت مچ دست

فیزیوتراپی یکی از موثرترین روشها در کنترل و بهبود علائم آرتریت است که در کلینیک فیزیوتراپی شفامهر به مراجعه کنندگان عزیز ارائه می شود.

فیزیوتراپیست با توجه به شرایط هر بیمار برنامه درمانی و توانبخشی منحصر بفردی را تنظیم می کند.

 

کلمات مرتبط :

فیزیوتراپی مچ دست – فیزیوتراپی در ملاصدرا – فیزیوتراپی در گاندی – فیزیوتراپی در ونک – فیزیوتراپی ورزشی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.