آسیب های شایع شانه

شانه های شما مفاصلی هستند که در آن استخوان های بازو (بازو)، تیغه های شانه (کتف) و استخوان ترقوه به هم می رسند. استخوان بازو در حفره گرد کتف در هر طرف بدن شما قرار می گیرد. هر شانه توسط گروهی متشکل از چهار ماهیچه و تاندون به نام روتاتور کاف در جای خود قرار می گیرد که استخوان بازو را می پوشاند و از آن محافظت می کند و به شما امکان می دهد بازوی خود را بالا بیاورید و حرکت دهید.

درد در شانه شما می تواند دلایل زیادی داشته باشد. ممکن است در اثر سقوط یا تصادف به آن آسیب برسانید، یا ممکن است در کارهایی مانند نقاشی زیاده روی کرده باشید. گاهی اوقات درد شانه ناشی از شرایطی مانند آرتریت است. حتی می تواند ناشی از مشکلات در سایر قسمت های بدن شما باشد که به آن درد ارجاعی می گویند.

علائم آسیب های شایع شانه

مفصل گوی و کاسه شانه دامنه حرکتی بسیار خوبی به شما می دهد، اما به قیمت ثبات تمام می شود. مفصل شانه بیشتر از هر مفصل دیگری در بدن دچار دررفتگی می شود و استرس مکرر ناشی از نحوه استفاده از شانه های خود در محل کار یا ورزش می تواند منجر به آسیب های دیگر شود.

برخی از آسیب های شایع شانه را می توانید چند روز در خانه با استراحت و یخ درمان کنید. می توانید آن را بانداژ کنید تا در صورت لزوم آن را در جای خود نگه دارید و آن را بالای قلب قرار دهید. اما برخی از آسیب ها نیاز به کمک حرفه ای دارند. در اینجا علائمی وجود دارد که نشان می دهد باید فوراً به پزشک مراجعه کنید:

 • مفصل شانه شما تغییر شکل به نظر می رسد.
 • شما اصلا نمی توانید از شانه خود استفاده کنید.
 • درد شدید است.
 • شانه به طور ناگهانی ورم می کند.
 • بازو یا دست شما ضعیف یا بی حس شده است.

آسیب های شایع شانه

 • نابجایی. اگر شانه شما خیلی به عقب کشیده شود یا بیش از حد بچرخد، ممکن است بالای بازوی شما از حفره بیرون بیاید. درد و ضعف در شانه خود احساس خواهید کرد. همچنین ممکن است تورم، بی حسی و کبودی داشته باشید.
 • جدایی. این آسیب روی مفصلی که استخوان ترقوه و تیغه شانه به هم می رسند، تاثیر می گذارد. به آن مفصل آکرومیوکلاویکولار (AC) می گویند. سقوط یا ضربه سخت باعث پارگی رباط های نگهدارنده آن می شود. اگر استخوان ترقوه شما از جای خود خارج شود، در بالای شانه خود برآمدگی خواهید داشت.
 • شکستگی. اگر زمین بخورید یا ضربه محکمی بخورید، استخوان ممکن است بشکند یا ترک بخورد. شایع ترین شکستگی ها در ترقوه (استخوان ترقوه) و استخوان بازو (استخوان بازو نزدیک به شانه) است. درد زیادی خواهید داشت و ممکن است کبود شود. اگر استخوان ترقوه شما شکسته باشد، شانه شما ممکن است آویزان شود و ممکن است نتوانید بازوی خود را بلند کنید.
 • پارگی غضروف یکی از آسیب های شایع شانه است. می توانید به غضروف (بالشتک لاستیکی) که در اطراف لبه مفصل شانه شما قرار دارد آسیب بزنید. این می تواند پس از انجام مکرر حرکت مشابه اتفاق بیفتد. همچنین می توانید در هنگام زمین خوردن یا هر زمانی که شانه شما نیروی زیادی جذب می کند به آن آسیب برسانید. با این نوع آسیب، ممکن است زمانی که به بالای سر خود می رسید، درد احساس کنید و شانه شما ضعیف به نظر می رسد. همچنین ممکن است احساس کند که در حال گرفتن، قفل شدن یا ساییدن است.
 • پارگی روتاتور کاف. روتاتور کاف گروهی از ماهیچه‌ها و تاندون‌ها در شانه است که بازوی شما را در جای خود نگه می‌دارد و به شما اجازه می‌دهد بازوی خود را از بالای سرتان بلند کنید. شما می توانید از طریق استفاده بیش از حد یا در هنگام سقوط به آن آسیب بزنید. همچنین با افزایش سن شروع به نشان دادن ساییدگی می کند. شانه شما ممکن است در شب و زمانی که می خواهید وسایل را بلند کنید، درد بگیرد. ممکن است وقتی آن را حرکت می‌دهید صدای تق تق بشنوید.
 • شانه ی یخ زده. این شرایط میزان حرکت مفصل شما را محدود می کند. نوارهای غیر طبیعی بافتی (چسبندگی) در مفصل ایجاد می شود و شانه شما را از حرکت آزاد باز می دارد. شانه شما ممکن است “یخ بزند” زیرا درد یا جراحی باعث شده است کمتر از آن استفاده کنید و باعث ایجاد چسبندگی شود.
 • برخورد. این زمانی اتفاق می افتد که تاندون های روتاتور کاف در استخوان های شانه گیر می کنند. می تواند باعث تورم و درد شود. اگر بازوهایتان را زیاد روی سرتان بلند کنید، می تواند این حالت را خاموش کند.
 • بورسیت بورسا (کیسه پر از مایعی که در مفصل شما بالشتک می شود) اگر همان حرکات را بارها و بارها تکرار کنید، می تواند متورم و تحریک شود. اما ممکن است در اثر زمین خوردن یا آسیب دیگری نیز ایجاد شود. اگر بورسیت دارید، ممکن است هنگام حرکت دادن شانه بیشتر متوجه درد شوید.

سایر آسیب های شایع شانه

 • آرتروز. این بیماری که به آن بیماری دژنراتیو مفصل نیز می گویند، شایع ترین شکل آرتریت است. این می تواند هر مفصلی از جمله شانه های شما را تحت تاثیر قرار دهد. غضروف بین استخوان ها شکسته می شود و به هم می سایند. این می تواند باعث درد و سفتی شود.
 • روماتیسم مفصلی. این یک بیماری است که باعث می شود سیستم ایمنی بدن شما به پوشش محافظ در مفاصل شما حمله کند. همچنین می تواند باعث درد و سفتی در شانه های شما شود.
 • درد ارجاع شده گاهی اوقات شانه‌های شما درد می‌کنند، زمانی که هیچ مشکلی در آنها وجود ندارد. این می تواند نشانه ای از مشکل در کیسه صفرا، کبد یا اندام دیگری باشد.
 • حمله قلبی. اگر شانه شما درد می کند و مشکل تنفس دارید یا قفسه سینه شما سفت می شود، ممکن است فوراً به کمک پزشکی اورژانسی نیاز داشته باشید.
 • تاندونیت. این زمانی است که تاندون هایی که روتاتور کاف شما را تشکیل می دهند ملتهب می شوند. این می تواند به آرامی در طول زمان یا در نتیجه سقوط یا ضربه مستقیم به شانه شما اتفاق بیفتد.
 • خارهای استخوانی این تکه‌های کوچک و صاف استخوان که به نام «استئوفیت» نیز شناخته می‌شوند، به روتاتور کاف شما می‌سایند و می‌سایند و از حرکت شانه‌تان آنطور که باید جلوگیری می‌کنند. آنها می توانند به تاندونیت یا پارگی روتاتور کاف منجر شوند.

 

کلمات مرتبط :

آسیب های شایع شانه – فیزیوتراپی شانه – فیزیوتراپی درد شانه – درمان درد شانه – فیزیوتراپی در ونک – فیزیوتراپی در ملاصدرا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.