درمان سکته مغزی بستگی به این دارد که آیا شما دچار سکته مغزی ایسکمیک هستید یا سکته ای که شامل خونریزی در مغز (هموراژیک) است.

سکته مغزی شایع ترین اختلال نورولوژیک در سراسر جهان است که سالانه میلیون ها نفر را درگیر عوارض خود می کند.

بسیاری از بیمارانی که از سکته مغزی جان سالم بدر می برند دچار عوارض جسمی و حرکتی شده و نیازمند توانبخشی منظم با فیزیوتراپی سکته مغزی هستند. متخصصان ما در کلینیک فیزیوتراپی شفامهر در ونک خدمات فیزیوتراپی سکته مغزی را با بالاترین کیفیت و بر اساس بروزترین متدها ارائه می دهند.

درمان سکته مغزی

سکته مغزی ایسکمیک

برای درمان سکته مغزی ایسکمیک، پزشکان باید به سرعت جریان خون را به مغز شما بازگردانند. این ممکن است با:

داروی اورژانسی IV در صورت تزریق داخل وریدی، درمان با داروهایی که می‌توانند لخته را بشکنند، باید ظرف 4.5 ساعت از شروع اولین علائم انجام شود. هر چه زودتر این داروها داده شوند، بهتر است. درمان سریع نه تنها شانس بقای شما را افزایش می دهد، بلکه ممکن است عوارض را نیز کاهش دهد.

تزریق داخل وریدی فعال کننده پلاسمینوژن بافت نوترکیب (tPA) – که آلتپلاز (اکتیواز) نیز نامیده می شود – درمان استاندارد طلایی برای سکته مغزی ایسکمیک است. تزریق tPA معمولاً از طریق ورید بازو در سه ساعت اول انجام می شود. گاهی اوقات، tPA را می توان تا 4.5 ساعت پس از شروع علائم سکته تجویز کرد.

این دارو با حل کردن لخته خون که باعث سکته مغزی شما می شود، جریان خون را بازیابی می کند. با از بین بردن سریع علت سکته، ممکن است به افراد کمک کند تا به طور کامل تری پس از سکته بهبود یابند. پزشک شما خطرات خاصی مانند خونریزی احتمالی در مغز را در نظر می گیرد تا تعیین کند آیا tPA برای شما مناسب است یا خیر.

اقدامات اورژانسی اندوواسکولار. پزشکان گاهی اوقات سکته های مغزی ایسکمیک را مستقیماً در داخل رگ خونی مسدود شده درمان می کنند. نشان داده شده است که درمان اندوواسکولار به طور قابل توجهی نتایج را بهبود می بخشد و ناتوانی طولانی مدت پس از سکته مغزی ایسکمیک را کاهش می دهد. این اقدامات باید در اسرع وقت انجام شود:

داروهایی که مستقیماً به مغز منتقل می شوند. پزشکان یک لوله بلند و نازک (کاتتر) را از طریق یک شریان در کشاله ران شما وارد می کنند و آن را به مغز شما می رسانند تا tPA را مستقیماً در جایی که سکته در حال وقوع است تحویل دهد. بازه زمانی این درمان تا حدودی طولانی تر از tPA تزریقی است، اما همچنان محدود است.
برداشتن لخته با استنت رتریور. پزشکان می توانند از دستگاهی که به یک کاتتر متصل است برای برداشتن مستقیم لخته از رگ خونی مسدود شده در مغز استفاده کنند. این روش به ویژه برای افرادی که لخته های بزرگی دارند که نمی توانند به طور کامل با tPA حل شوند مفید است. این روش اغلب در ترکیب با tPA تزریقی انجام می شود.
پنجره زمانی که می توان این روش ها را در نظر گرفت به دلیل فناوری جدیدتر تصویربرداری در حال گسترش است. پزشکان ممکن است آزمایش های تصویربرداری پرفیوژن (که با سی تی یا ام آر آی انجام می شود) را برای کمک به تعیین میزان احتمال سودمندی فردی از درمان اندوواسکولار تجویز کنند.

سایر روش های درمان سکته مغزی

برای کاهش خطر ابتلا به سکته مغزی دیگر یا حمله ایسکمیک گذرا، پزشک ممکن است روشی را برای باز کردن سرخرگی که توسط پلاک تنگ شده توصیه کند. گزینه ها بسته به شرایط شما متفاوت است، اما شامل موارد زیر است:

اندارترکتومی کاروتید. شریان های کاروتید رگ های خونی هستند که در امتداد هر طرف گردن شما قرار دارند و مغز شما (شریان های کاروتید) را با خون تامین می کنند. این جراحی پلاک های مسدود کننده شریان کاروتید را از بین می برد و ممکن است خطر سکته مغزی ایسکمیک را کاهش دهد. اندارترکتومی کاروتید نیز خطراتی را به همراه دارد، به ویژه برای افراد مبتلا به بیماری قلبی یا سایر شرایط پزشکی.

آنژیوپلاستی و استنت. در آنژیوپلاستی، جراح یک کاتتر را از طریق یک شریان در کشاله ران به شریان‌های کاروتید می‌کشد. سپس یک بالون باد می شود تا شریان باریک شده گسترش یابد. سپس می توان یک استنت برای حمایت از شریان باز شده قرار داد.

سکته مغزی هموراژیک

درمان اورژانسی سکته مغزی هموراژیک بر کنترل خونریزی و کاهش فشار در مغز ناشی از مایعات اضافی متمرکز است. گزینه های درمانی عبارتند از:

اقدامات اضطراری اگر برای جلوگیری از لخته شدن خون از داروهای رقیق کننده خون استفاده می کنید، ممکن است به شما دارو یا تزریق فرآورده های خونی برای خنثی کردن اثرات رقیق کننده های خون داده شود. همچنین ممکن است داروهایی برای کاهش فشار در مغز (فشار داخل جمجمه ای)، کاهش فشار خون، جلوگیری از اسپاسم عروق خونی و جلوگیری از تشنج به شما داده شود.

عمل جراحي. اگر ناحیه خونریزی زیاد باشد، پزشک ممکن است برای برداشتن خون و کاهش فشار روی مغز شما جراحی انجام دهد. همچنین ممکن است از جراحی برای ترمیم مشکلات عروق خونی مرتبط با سکته های هموراژیک استفاده شود. پزشک شما ممکن است یکی از این روش ها را پس از سکته مغزی یا اگر آنوریسم، ناهنجاری شریانی وریدی (AVM) یا نوع دیگری از مشکلات عروق خونی باعث سکته مغزی هموراژیک شما شده است، توصیه کند:

برش جراحی یک جراح یک گیره کوچک در پایه آنوریسم قرار می دهد تا جریان خون به آن را متوقف کند. این گیره می‌تواند آنوریسم را ترک نکند یا آنوریسمی را که اخیراً خونریزی کرده است از خونریزی مجدد جلوگیری کند.

کویلینگ (آمبولیزاسیون اندوواسکولار). جراح با استفاده از کاتتری که در شریان کشاله ران شما قرار می گیرد و به سمت مغز هدایت می شود، سیم پیچ های جداشدنی کوچکی را در آنوریسم قرار می دهد تا آن را پر کند. این کار جریان خون را در آنوریسم مسدود می کند و باعث لخته شدن خون می شود.

حذف AVM جراحی جراحان ممکن است یک AVM کوچکتر را در صورتی که در ناحیه قابل دسترس مغز شما قرار داشته باشد، بردارند. این امر خطر پارگی را از بین می برد و خطر سکته مغزی هموراژیک را کاهش می دهد. با این حال، اگر AVM در اعماق مغز قرار داشته باشد، بزرگ باشد، یا برداشتن آن تأثیر زیادی بر عملکرد مغز داشته باشد، همیشه امکان حذف آن وجود ندارد.

رادیوسرجری استریوتاکتیک با استفاده از پرتوهای متعدد پرتوهای بسیار متمرکز، رادیوسرجری استریوتاکتیک یک روش درمانی کم تهاجمی پیشرفته است که برای ترمیم ناهنجاری های عروق خونی استفاده می شود.

توانبخشی سکته مغزی با فیزیوتراپی

پس از درمان اورژانسی، حداقل به مدت یک روز تحت نظارت دقیق قرار خواهید گرفت. پس از آن، مراقبت از سکته مغزی بر کمک به شما برای بازیابی هرچه بیشتر عملکرد و بازگشت به زندگی مستقل متمرکز است. تاثیر سکته مغزی به ناحیه درگیر مغز و میزان بافت آسیب دیده بستگی دارد.

اگر سکته مغزی شما سمت راست مغز شما را تحت تاثیر قرار دهد، حرکت و احساس شما در سمت چپ بدن شما ممکن است تحت تاثیر قرار گیرد. اگر سکته مغزی به بافت مغز در سمت چپ مغز آسیب وارد کند، حرکت و احساس سمت راست بدن شما ممکن است تحت تأثیر قرار گیرد. آسیب مغزی در سمت چپ مغز ممکن است باعث اختلالات گفتاری و زبانی شود.

اکثر بازماندگان سکته مغزی به برنامه توانبخشی با فیزیوتراپی نیازمندند. پزشک شما بر اساس سن، سلامت کلی و میزان ناتوانی ناشی از سکته مغزی، دقیق ترین برنامه درمانی را که می توانید انجام دهید، توصیه می کند. پزشک شما سبک زندگی، علایق و اولویت‌های شما و در دسترس بودن اعضای خانواده یا سایر مراقبان را در نظر می‌گیرد.

توانبخشی با فیزیوتراپی ممکن است قبل از ترک بیمارستان شروع شود. پس از ترخیص، ممکن است برنامه خود را در واحد توانبخشی همان بیمارستان، واحد توانبخشی دیگر یا مرکز پرستاری ماهر، به صورت سرپایی یا در منزل ادامه دهید.

فیزیوتراپی سکته مغزی نقش مهمی در درمان سکته مغزی داشته و عوارض جسمی و حرکتی ایجاد شده را به حداقل می رساند و به بیماران کمک می کند به حداکثر استقلال در انجام فعالیت های روزمره خود برسند.

 

کلمات مرتبط :

فیزیوتراپی در ونک – فیزیوتراپی سکته مغزی در ونک – فیزیوتراپی در گاندی – فیزیوتراپی در ملاصدرا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.