فیزیوتراپی پس از تعویض مفصل ران در کلینیک فیزیوتراپی شفامهر در ونک طرف قرارداد با بیمه ها از جمله بیمه آسیا ، بیمه ایران ، بیمه دانا و … ارائه می شود.

تعویض مفصل ران یک روش جراحی است که شامل جایگزینی مفصل ران فرسوده یا آسیب دیده با مفصل مصنوعی است.

مفصل ران وزن بدن را در هر دو حالت ایستا و پویا تحمل می کند. مفصل ران یک مفصل گوی و کاسه است. قسمت توپی سر گرد استخوان ران است که به قسمت سوکت یا فنجان در لگن به نام استابولوم متصل می شود. قسمت بالای استخوان ران درست زیر سر، گردن استخوان ران نامیده می شود.

تعویض کامل مفصل ران شامل تعویض استخوان ران و استابولوم است. این ممکن است شامل هر دو باشد

همی آرتروپلاستی شامل تعویض سطح سر استخوان ران بدون تغییر در سطح استابولوم است. این معمولا پس از شکستگی گردن استخوان ران انجام می شود.

جراحی تعویض کامل مفصل ران یک روش موفقیت آمیز و مفید برای مفاصل ران بیمار یا آسیب دیده است، اما بهبودی می تواند یک فرآیند طولانی باشد. لایه برداری مجدد استخوان ران و استابولوم با آبکاری فلزی گاهی اوقات با بیماری پیشرفته لگن در نظر گرفته می شود زیرا به پروتز کمتر و برداشتن استخوان کمتری نیاز دارد.

فیزیوتراپی پس از تعویض مفصل ران که توسط متخصصان ما در بهترین فیزیوتراپی ونک ارائه می شود ، درد مفاصل شما را کاهش می دهد، تحرک شما را افزایش می دهد، استقلال شما را با کارهای روزمره بهبود می بخشد و کیفیت زندگی شما را افزایش می دهد.

فیزیوتراپی قبل از جراحی

قبل از جراحی مهم است که تا حد امکان فعال بمانید تا به بهبودی خود کمک کنید. درمان فیزیوتراپی قبل از عمل شامل تمرینات روزانه برای تقویت عضلات اطراف مفصل ران شما خواهد بود. پیاده‌روی و شنا در هفته‌ ها و ماه‌ های قبل از جراحی برای انعطاف‌ پذیری مفصل و قوی نگه داشتن ماهیچه‌ ها توصیه می‌ شود. فیزیوتراپیست شما همچنین اطلاعات و اقدامات احتیاطی در مورد روند جراحی و نتایج آن ارائه خواهد کرد.

پس از عمل، احساس درد و ناراحتی طبیعی است زیرا تحت یک بازسازی اساسی مفصل قرار گرفته اید. حرکت شما در ابتدا با از بین رفتن بیهوشی محدود می شود. ممکن است یک بالش مخصوص بین پاهای شما قرار داده شود تا مفصل ران شما را در موقعیت خوبی قرار دهد. یک یا دو روز پس از جراحی به فیزیوتراپیست مراجعه خواهید کرد که به شما در تحرک تخت، جابجایی و نشستن به حالت ایستاده کمک می کند. تمرینات ممکن است شامل حرکت دادن مچ پا و تمرینات ساده برای عضلات چهار سر و باسن شما باشد. پیاده روی نیز تشویق می شود و ممکن است به شما یک وسیله کمکی برای راه رفتن (مانند عصا یا واکر) داده شود و به شما توصیه شود که تا حدودی وزن را برای مراحل اولیه بهبودی تحمل کنید. شما حدود 5 روز در بیمارستان خواهید بود، اما این بستگی به سلامت عمومی و تناسب اندام شما دارد.

فیزیوتراپی پس از تعویض مفصل ران

درمان فیزیوتراپی بخش مهمی از بهبودی شماست، بنابراین ضروری است که پس از ترک بیمارستان به تمرینات خود ادامه دهید. درمان فیزیوتراپی در کلینیک فیزیوتراپی شفامهر در ونک قدرت و انعطاف عضلانی را بهبود می بخشد و به شما کمک می کند تا در اسرع وقت حرکت و عملکرد خود را به دست آورید.

اهداف توانبخشی با فیزیوتراپی :

 • کاهش درد و تورم
 • بازیابی و حفظ دامنه کامل حرکت در مفصل ران
 • افزایش قدرت در عضلات چهار سر ران همسترینگ و باسن
 • آموزش مجدد راه رفتن طبیعی
 • افزایش تناسب اندام و استقامت
 • ارتقای استقلال با فعالیت های عملکردی
 • بهبود کیفیت زندگی

حرکات خاصی وجود دارد که نباید در شش هفته اول انجام دهید. به عنوان مثال، نباید پاهای خود را روی هم قرار دهید یا باسن خود را به داخل و خارج بچرخانید. فیزیوتراپیست شما در بیمارستان به شما توصیه ها و نکات بیشتری برای محافظت از لگن شما می دهد.

در طول دو هفته اول برنامه فیزیوتراپی شما، هدف اصلی کنترل درد و تورم، بهبود غیر فعال دامنه حرکتی و قدرت عضلانی است. درمان همچنین بر بهبود حرکت و نحوه حرکت شما در اطراف خانه متمرکز خواهد شد.

درمان فیزیوتراپی در این مرحله شامل موارد زیر است:

 • شروع آموزش راه رفتن با استفاده از وسایل کمکی مانند عصا و واکر
 • ادامه آموزش انتقال عملکردی
 • پیشرفت ROM و تمرینات تقویتی تا تحمل بیمار
 • پیشروی حرکت در سطوح هموار و پله ها با حداقل وسایل محدود کننده

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.