پارگی تاندون آشیل از شایع ترین آسیب های ورزشی است که سبب اختلال در عملکرد حرکتی و ناتوانی در راه رفتن به طور طبیعی می شود.

تاندون آشیل نقش مهمی در راه رفتن فرد بطور طبیعی دارد و آسیب دیدگی و پارگی آن باعث بروز اختلال در وضعیت راه رفتن فرد می شود.

تاندون آشیل عضلات پشت ساق پا را به استخوان پاشنه متصل می کند و در صورتی که دچار کشش بیش از حد قرار بگیرد ممکن است دچار پارگی جزیی یا کامل شود.

پارگی تاندون آشیل معمولا در نقظه ای در حدود پنج سانتی متر بالاتر از محل اتصال این تاندون به استخوان پاشنه ایجاد شده و راه رفتن را برای فرد آسیب دیده دشوار می کند.

احساس درد شدید در ساق و پشت پا و شنیده شدن صدای پارگی از علائم این آسیب در زمان آسیب دیدگی هستند که اغلب مبتلایان به این آسیب گزارش می دهند.

علائم پارگی تاندون آشیل

  • احساس درد شدید در ساق پا در زمان بروز آسیب
  • ناتوانی در راه رفتن و انداختن وزن بر روی پای آسیب دیده
  • التهاب و تورم پاشنه پا
  • لنگیدن حین راه رفتن به دلیل وجود درد
  • ناتوانی در خم کردن پا به سمت پایین

دلایل و عوامل خطر

  • وارد شدن فشار بیش از حد بر روی تاندون آشیل به دلایلی همچون سقوط از ارتفاع
  • انجام ورزش هایی که نیازمند پریدن بطور مکرر هستند.
  • توقف ناگهانی حین دویدن
  • افزایش شدت تمرینات ورزشی بدون آمادگی قبلی و بطور ناگهانی

درمان پارگی تاندون آشیل

این آسیب در موارد خفیف و جزیی با اقدامات غیرجراحی و در موارد شدید که پارگی بطور کامل رخ داده با جراحی درمان می شود ، فیزیوتراپی نیز در هر دو روش مکمل درمان و ضروری است.

توقف کامل فعالیت های ورزشی در زمان بروز آسیب برای جلوگیری از تشدید آسیب دیدگی توصیه می شود.

قرار دادن کمپرس سرد بر روی ساق پا در کاهش درد و التهاب ناشی از این آسیب موثر است.

کاهش سطح فعالیت و استفاده از وسایلی همچون عصا و چوب زیر بغل هنگام راه رفتن فشاری را که بر این تاندون آسیب دیده وارد می شود را کاهش داده و به فرایند بهبودی کمک می کند.

برای تسکین درد و التهاب ناشی از پارگی تاندون آشیل می توان از داروهای مسکن و ضددرد همچون ایبوپروفن و ناپروکسن استفاده کرد.

فیزیوتراپی موثرترین روش درمان غیرجراحی پارگی تاندون آشیل است.

فیزیوتراپی ورزشی نقش موثری در تسریع فرایند بهبودی داشته و به بازگشت هرچه سریع تر فرد ورزشکار به میادین ورزشی کمک زیادی می کند.

فیزیوتراپیست با تنظیم برنامه تمرینی شامل تمرینات کششی و تقویتی به روند بهبودی این آسیب و کاهش عوارض آن کمک می کند. فیزیوتراپیست علاوه بر تمرینات ورزشی از مدالیته هایی همچون لیزر پرتوان نیز برای تسریع بهبودی و کاهش درد بیمار بهره می برد.

در مواردی که پارگی به طور کامل رخ داده باشد جراحی برای ترمیم تاندون آسیب دیده انجام می گیرد ، پس از جراحی نیز فیزیوتراپی ورزشی برای توانبخشی و تسریع بهبودی و بازیابی توانایی های ورزشی فرد ورزشکار از اهمیت زیادی برخوردار است.

 

کلمات مرتبط :

فیزیوتراپی ورزشی در غرب تهران – فیزیوتراپی در ملاصدرا – فیزیوتراپی در ونک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.