پیشگیری از سکته مغزی

دانستن عوامل خطر سکته مغزی، پیروی از توصیه های پزشک و اتخاذ یک سبک زندگی سالم بهترین اقداماتی است که می توانید برای پیشگیری از سکته مغزی بردارید.

اگر سکته مغزی یا حمله ایسکمیک گذرا (TIA) داشته اید، این اقدامات ممکن است به جلوگیری از سکته دیگر کمک کند. مراقبت های بعدی که در بیمارستان و پس از آن دریافت می کنید نیز ممکن است نقش داشته باشد.

بسیاری از راهبردهای پیشگیری از سکته مغزی همان راهبردهای پیشگیری از بیماری قلبی هستند و داشتن سبک زندگی سالم کمک زیادی به کاهش خطر بروز سکته مغزی و بیماری های قلبی ـ ریوی می کند.

در صورت بروز سکته مغزی ، توانبخشی با فیزیوتراپی سکته مغزی از اهمیت بالایی برخوردار است ، فیزیوتراپی سکته مغزی به بیماران کمک می کند تا هرچه سریع تر به شرایط مطلوب دست پیدا کنند.

پیشگیری از سکته مغزی

کنترل فشار خون بالا (فشار خون بالا). این یکی از مهمترین کارهایی است که می توانید برای کاهش خطر سکته مغزی انجام دهید. اگر سکته کرده اید، کاهش فشار خون می تواند به پیشگیری از TIA یا سکته بعدی کمک کند. تغییرات سبک زندگی سالم و داروها اغلب برای درمان فشار خون بالا استفاده می شود.

کاهش کلسترول و چربی های اشباع شده در رژیم غذایی. مصرف کمتر کلسترول و چربی، به ویژه چربی های اشباع شده و چربی های ترانس، ممکن است تجمع در شریان های شما را کاهش دهد. اگر نمی توانید کلسترول خود را تنها از طریق تغییرات رژیم غذایی کنترل کنید، پزشک ممکن است داروهای کاهش دهنده کلسترول را تجویز کند.

ترک مصرف دخانیات. سیگار کشیدن خطر سکته مغزی را برای افراد سیگاری و غیرسیگاری که در معرض دود سیگار قرار دارند افزایش می دهد. ترک مصرف دخانیات خطر سکته مغزی را کاهش می دهد.

مدیریت دیابت رژیم غذایی، ورزش و کاهش وزن می تواند به شما کمک کند قند خون خود را در محدوده سالم نگه دارید. اگر به نظر نمی رسد عوامل سبک زندگی برای کنترل دیابت شما کافی باشد، پزشک ممکن است داروهای دیابت را تجویز کند.

حفظ وزن سالم. اضافه وزن به سایر عوامل خطر سکته مغزی مانند فشار خون بالا، بیماری های قلبی عروقی و دیابت کمک می کند، برای پیشگیری از سکته مغزی لازک است تا وزن خود را در محدوده طبیعی حفظ کنید.

داشتن یک رژیم غذایی غنی از میوه ها و سبزیجات. رژیم غذایی حاوی پنج وعده یا بیشتر در روز میوه یا سبزیجات ممکن است خطر سکته مغزی را کاهش دهد. رژیم غذایی مدیترانه ای که بر روغن زیتون، میوه، آجیل، سبزیجات و غلات کامل تاکید دارد، ممکن است مفید باشد.

به طور منظم ورزش کنید. ورزش های هوازی از بسیاری جهات خطر سکته مغزی را کاهش می دهند. ورزش می تواند فشار خون شما را کاهش دهد، سطح کلسترول خوب را افزایش دهد و سلامت کلی رگ های خونی و قلب شما را بهبود بخشد. همچنین به کاهش وزن، کنترل دیابت و کاهش استرس کمک می کند. به تدریج تا حداقل 30 دقیقه فعالیت بدنی متوسط ​​- مانند پیاده روی، آهسته دویدن، شنا یا دوچرخه سواری – در اکثر روزهای هفته، اگر نه در تمام روزهای هفته، انجام دهید.

نوشیدن الکل در حد اعتدال، اگر اصلا وجود داشته باشد. مصرف زیاد الکل خطر ابتلا به فشار خون بالا، سکته های مغزی ایسکمیک و سکته های هموراژیک را افزایش می دهد. الکل همچنین ممکن است با داروهای دیگری که مصرف می کنید تداخل داشته باشد. با این حال، نوشیدن مقادیر کم تا متوسط ​​الکل، مانند یک نوشیدنی در روز، ممکن است به جلوگیری از سکته مغزی ایسکمیک و کاهش تمایل به لخته شدن خون کمک کند. با پزشک خود در مورد آنچه برای شما مناسب است صحبت کنید.

درمان آپنه انسدادی خواب (OSA). در صورت داشتن علائم OSA – یک اختلال خواب که باعث می‌شود به طور مکرر در طول خواب برای دوره‌های کوتاه تنفس متوقف شوید، پزشک ممکن است یک مطالعه خواب را توصیه کند. درمان OSA شامل دستگاهی است که فشار مثبت راه هوایی را از طریق یک ماسک وارد می کند تا راه هوایی شما را هنگام خواب باز نگه دارد.

 

کلمات مرتبط :

پیشگیری از سکته مغزی – درمان سکته مغزی – فیزیوتراپی سکته مغزی – توانبخشی سکته مغزی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.