گردن درد یکی از شایع ترین اختلالات اسکلتی – عضلانی است که بسیاری از افراد آن را تجربه کرده اند و می تواند بسیار آزاردهنده باشد.

گردن و پشت شما از استخوان های کوچکی به نام مهره تشکیل شده است. اینها روی هم چیده می شوند تا ستون فقرات را تشکیل دهند.

ستون فقرات از سر شما حمایت می کند و از نخاع محافظت می کند. این ساختار اصلی است که شبکه اعصاب را در سراسر بدن شما پیوند می دهد. پیام ها در طول این شبکه حرکت می کنند و احساساتی مانند درد را به مغز شما می فرستند.

هفت استخوان بالایی در ستون فقرات گردن شما را تشکیل می‌دهند و به آن‌ها مهره‌های گردنی می‌گویند. استخوان ها توسط مفاصل فاست به هم متصل می شوند. این مفاصل کوچک بین مهره های شما هستند که همراه با عضلات گردن به شما اجازه می دهند سر خود را در هر جهتی حرکت دهید.

بین مهره ها دیسک های غضروفی قرار دارد. دیسک ها به عنوان ضربه گیر عمل می کنند و به ستون فقرات انعطاف پذیری می دهند. لغزش دیسک زمانی اتفاق می افتد که یکی از این دیسک ها کمی از موقعیت طبیعی خود در ستون فقرات خارج شود.

اگر گردن درد شما بیش از چند روز طول بکشد، باید به یک متخصص مراقبت های بهداشتی مراجعه کنید. همچنین باید با آنها صحبت کنید اگر:

  • علائمی غیر از درد و سفتی دارند
  • درد، سوزن سوزن شدن، بی حسی یا ضعف در بازوها یا پاهای خود دارید
  • درد شدید ناگهانی پس از زمین خوردن یا آسیب دیدگی داشته باشید
  • سفتی گردن به طور ناگهانی همراه با مشکل در بلند کردن هر دو دست بالای سر.

علائم همراه با گردن درد

درد و سفتی

ممکن است در وسط یا دو طرف گردن درد احساس کنید، اما ممکن است تا شانه یا بالای قفسه سینه نیز گسترش یابد.ممکن است در بازوهای خود درد یا ضعف داشته باشید.ممکن است سردرد تنشی داشته باشید، جایی که درد می تواند به پشت سر و گاهی به داخل گوش یا پشت چشم شما برسد.حرکت دادن گردن ممکن است دردناک باشد و ممکن است عضلات شما سفت شوند، به خصوص اگر برای مدت طولانی در یک حالت نشسته یا خوابیده باشید.ممکن است متوجه شوید که گردن شما به اندازه معمول نمی چرخد، به عنوان مثال زمانی که سعی می کنید در هنگام دنده عقب رفتن از روی شانه خود نگاه کنید.

بی حسی یا گزگز

زمانی که عضلات، استخوان‌ها یا بافت‌های اطراف آن فشار زیادی وارد می‌کنند، عصب ممکن است تحت فشار قرار گیرد. در نتیجه، ممکن است احساس بی‌حسی، سوزن سوزن شدن یا سوزن سوزن شدن کنید که می‌تواند در بازو، گاهی تا انگشتانتان احساس شود.متوجه خواهید شد که بی حسی و سوزن سوزن شدن پس از برطرف شدن مشکل از بین خواهد رفت. با این حال، اگر علائم شما شدید است، با پزشک خود صحبت کنید. آنها ممکن است بتوانند داروهایی مانند گاباپنتین یا پره گابالین را تجویز کنند که عصب تحت فشار را هدف قرار می دهد.

سایر علائم

سرگیجه

اگر هنگام نگاه کردن به بالا یا چرخاندن سر احساس سرگیجه می کنید، ممکن است به دلیل تحت فشار قرار گرفتن شریان هایی باشد که در کنار ستون فقرات قرار دارند، که در غیر این صورت به عنوان شریان های مهره ای شناخته می شوند. این گاهی اوقات می تواند در نتیجه تغییرات در مهره ها اتفاق بیفتد. تحت فشار قرار گرفتن این شریان های مهره ای می تواند درد و ناراحتی زیادی را برای بیمار به همراه داشته باشد.

اسپاسم عضلانی

اسپاسم عضلانی سفت شدن ناگهانی یک عضله یا گروهی از عضلات بدن شما است. اغلب هیچ علت شناخته شده ای وجود ندارد و می تواند بسیار ناخوشایند باشد. هنگامی که در گردن رخ می دهد معمولاً باعث درد و سفتی در یک طرف می شود که می تواند چرخاندن سر را دشوار کند. معمولاً فقط چند ساعت یا چند روز طول می کشد، اگرچه به ندرت ممکن است چند هفته ادامه یابد. می‌توانید درد را در خانه با کشش‌های ملایم، مسکن‌های بدون نسخه و همچنین گرما یا کمپرس یخ کاهش دهید. افراد مبتلا به اسپاسم عضلانی گزارش می دهند که استفاده از گرما به ویژه تسکین دهنده است.

روشهای درمان گردن درد

فیزیوتراپیست ها برای درمان مشکلات گردن آموزش دیده اند. درمان انجام شده توسط یکی از این درمانگران، همراه با تمرینات خانگی، اغلب تنها چیزی است که لازم است. آنها می توانند تمرینات کششی و تقویتی عمومی یا اختصاصی را برای گردن پیشنهاد کنند.

متخصصان ما در مرکز فیزیوتراپی شفامهر در ونک طرف قرارداد با بیمه ها خدمات تخصصی فیزیوتراپی ستون فقرات برای درمان گردن درد را ارائه می دهند.

کلینیک فیزیوتراپی شفامهر در ونک (حقانی) طرف قرارداد با انواع بیمه ها ، خدمات فیزیوتراپی را با بالاترین کیفیت ارائه می دهد.

متخصصان ما از تکنیک های درمان دستی و مدالیته های تسکین دهنده درد همچون الکتروتراپی و لیزر درمانی در کنار تمرینات ورزشی برای درمان گردن درد بهره می برند.

جراحی فقط به ندرت مورد نیاز است. اگر عصب یا طناب نخاعی تحت فشار باشد و باعث ضعف در بازو یا درد شدید شود که از بین نمی رود، ممکن است مفید باشد. جراح قبل از اینکه در مورد مزایا و معایب جراحی با شما صحبت کند و اینکه آیا باید ادامه دهید یا خیر، اسکن را برای بررسی اعصاب و استخوان ها درخواست می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.