درمان زانودرد

مشکلات زانو بسیار شایع است. در بدترین حالت، دردی ایجاد می‌کنند که در فعالیت‌ های روزانه از جمله پیاده‌ روی اختلال ایجاد می‌ کند.

ممکن است این درد را هنگام خم کردن زانوی خود، در حین وزن دادن روی آن یا همیشه احساس کنید. با این حال، روشهای مختلفی برای درمان زانودرد و گزینه های مدیریت درد وجود دارد که می تواند این مشکلات را از بین ببرد یا کاهش دهد.

علت زانودرد چیست؟

مفصل زانو از استخوان، غضروف، رباط ها و مایع مفصلی تشکیل شده است. ماهیچه ها و تاندون ها به حرکت مفصل زانو کمک می کنند. هنگامی که هر یک از این ساختارها آسیب ببیند، شما دچار مشکلات زانو می شوید. اینها برخی از علل شایع زانو درد هستند:

  • آرتروز. غضروف زانو به تدریج از بین می رود.
  • روماتیسم مفصلی. ممکن است زانو متورم شود و غضروف از بین برود.
  • آسیب های رباط. آسیب های رباط صلیبی قدامی (ACL) معمولاً از یک حرکت چرخشی ناگهانی ناشی می شود.
  • آسیب به رباط صلیبی خلفی (PCL) معمولاً در اثر ضربه مستقیم مانند ضربه ناشی از تصادف رانندگی یا فعالیت های ورزشی ایجاد می شود.
  • آسیب های تاندون. اینها می توانند از التهاب تا پارگی، به احتمال زیاد از استفاده بیش از حد در ورزش یا از زمین خوردن متغیر باشند.
  • صدمات و اختلالات غضروفی. آسیب دیدگی، استفاده بیش از حد، ضعف عضلانی یا ناهماهنگی زانو می تواند غضروف کاسه زانو را نرم کند یا ضربه ای به زانو ممکن است تکه ای از غضروف را پاره کند.
  • شکستگی کاسه زانو. استخوان کوچک و گرد (کشکک) که در جلوی مفصل زانو شما قرار دارد، معمولاً در نتیجه زمین خوردن یا ضربه مستقیم به زانو می شکند.

درمان زانودرد

استراحت، یخ، فشرده سازی، و قرار دادن زانو در ارتفاع بالاتر از سطح قلب درمان اولیه انواع زانودرد هستند.

این می تواند برای درد حاد موثر باشد، اما درمان برای درد مزمن متفاوت است. برای درد مزمن، استراحت ممکن است عضلاتی را که برای کاهش یا از بین بردن درد نیاز به تقویت دارند، ضعیف کند.

تغییر سبک زندگی. تغییراتی وجود دارد که می توانید برای کاهش درد خود ایجاد کنید. به عنوان مثال، حفظ وزن سالم فشار وارده بر زانوهای شما را کاهش می دهد، به همین دلیل افراد دارای اضافه وزن لازم است تا با رژیم غذایی مناسب و ورزش های کم فشار وزن خود را کاهش دهند.

همچنین ممکن است لازم باشد از فعالیت هایی مانند دویدن که نیروی زیادی به زانو وارد می کند اجتناب کنید.

فیزیوتراپی برای درمان زانودرد

متخصصان فیزیوتراپی زانو در کلینیک فیزیوتراپی شفامهر در ونک (فیزیوتراپی طرف قرارداد با بیمه آسیا و سایر بیمه ها) خدمات فیزیوتراپی برای درمان زانودرد را ارائه می دهند.

تمرینات ورزشی که فیزیوتراپیست برای بیماران در نظر می گیرد مهم ترین بخش از برنامه درمان مشکلات زانو است.

متخصصان ما علاوه بر در نظر گرفتن برنامه تمرینی برای فرد مبتلا به زانودرد ، از مدالیته های ضددرد همچون الکتروتراپی و لیزر تراپی نیز بهره می برند.

تکنیک های درمان دستی و ماساژ نیز در برخی مشکلات زانو کمک کننده هستند.

برخی از تمرینات به کشش عضلات و کاهش درد کمک می کنند. همچنین باید بدانید که از کدام ورزش‌ ها باید اجتناب کرد زیرا ممکن است باعث آسیب بیشتر به زانو شود.

 

مقالات مرتبط :

فیزیوتراپی پس از تعویض مفصل 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.